F1: Aston Martin prezintă o grafică specială pentru cursa din Monaco

Publicat joi, 04.06.2026 11:39 de Tiberiu Safta

Aston Martin a pregătit o grafică specială pentru cursa din Monaco. Noua grafică pune în evidență colaborarea cu unul din sponsorii echipei britanice.

Pentru Marele Premiu de Formula 1 din Monaco, etapă programată în acest sfârșit de săptămână, mai multe echipe au pregătit grafice speciale pentru monoposturile lor. McLaren a prezentat o asemenea grafică, creată pentru a sărbători 1000 de curse pentru echipă în Formula 1. Acum, a venit rândul celor de la Aston Martin să prezinte un livery special pentru monopostul lor.

Astfel, în cursa din Monaco, monopostul Aston Martin AMR26 va avea o culoare iridescentă nouă adăugată peste culoarea verde obișnuită. O bună parte a aripii din față, precum și o mică suprafață a părților laterale și a capotei motorului sunt vopsite într-o culoare care imită cuprul și care își schimbă ușor înfățișarea în funcție de cum bate lumina.

Grafica specială a echipei britanice a fost creată și pentru a scoate în evidență colaborarea cu Maaden, unul dintre sponsorii principali ai echipei.

Aston Martin are parte de un sezon foarte dificil în 2026. După 5 etape, echipa britanică este pe ultimul loc în clasamentul constructorilor, fără niciun punct adunat. Piloții echipei, Lance Stroll și Fernando Alonso, ocupă ultimele două locuri în clasamentul piloților.

via Aston Martin

  • MarS, joi, 04.06.2026 11:43

    E bine ca au adaugat maroul asta ca asa de buna e si masina

  • Bixente, joi, 04.06.2026 14:08

    Piloții e top, masina e cu multe vini. Apropo, Alonso a abandonat in Canada fiindca avea scaunul prea tare si montat intr-o pozitie nefireasca, incomodându-l sa lupte pentru al treilea sau titlu mondial. Dupa multe vibraţii apare si scaunul neconform cu geriatricul Fernando. La anii lui, Alonso se cuvine sa-si petreaca timpul exclusiv pe saltele ortopedice. Ca toate sa fie pe aceeasi lungime de undă cu "performanța" la Aston, Newey e si el lânced de ceva vreme, din cauza asta a lipsit la Montreal, sper sa ajungă maine pe Riviera Franceză, nițică talasoterapie i-ar prinde bine, poate-l mai înzdrăveneşte.

  • MarS, joi, 04.06.2026 14:30

    Bixente, tu esti suparat ca imbatranesti? Esti cam gerontofob

  • Bixente, joi, 04.06.2026 15:30

    Ba nu-s. Sunt doar un competent constatator al stărilor de incompatibilitate in F1. Aici nu-i loc de negociere! Relicvele trebuie sa paraseasca numaidecat F1! Este in detrimentul competitiei sa mentinem aceste epave la volan, diluam masiv o disciplina care se doreste premium. Daca dai dovada de echidistanta/ obiectivitate, atunci cand faci vorbire de Alonso folosesti exclusiv imperfectul. Prezentul si trecutul recent apartine altora, intr-o proportie covarsitoare unicului Max Verstappen. Dupa cum probabil ca-ti amintesti, mai am un client in vizor, doar ca nu face subiectul stirii de mai sus. Igiena argumentationala pe care-am etalat-o de fiecare data s-a situat intotdeauna la cote impecabile, tocmai de aceea nu-mi permit derapajul de a deveni off topic.

  • Bixente, joi, 04.06.2026 19:22

    Ciocoflenderilor, sunt cu o mie de pasi inaintea voastra. Aston nu doar citeste recomandarile mele, ci incepe sa se miste efectiv in directia corecta.... Aston Martin a luat legătura cu Alex Albon. Pilotul thailandez este la Williams din 2022 și a fost un membru esențial al echipei datorită experienței și rezultatelor sale solide. Contractul lui Albon expiră în 2026, viitorul lui Alonso părând mai incert ca niciodata.

  • Breaking news !, vineri, 05.06.2026 11:06

    Fernando Alonso a sugerat că echipa Aston Martin de Formula 1 ar putea să nu poată participa la Marele Premiu de la Monaco din acest weekend din cauza unei probleme la cutia de viteze. Problema cu schimbarea la o treaptă inferioară de viteză a devenit rapid cea mai presantă problemă de rezolvat a Aston Martin, schimbările „aleatorii” de viteze pe retrogradare ar putea provoca un accident pe circuitul stradal strâmt și sinuos din Monte Carlo.

  • WARNING !, vineri, 05.06.2026 14:11

    Macaronarii tot macaronari. Regulile motoarelor de F1 par din ce în ce mai susceptibile să rămână neschimbate pentru încă un an, după ce Ferrari și Audi și-au exprimat rezervele cu privire la modificările propuse la regulament anunțate de FIA ​​în urma Marelui Premiu de la Miami. Deși niciunul dintre producători nu este în mod special împotriva schimbărilor, aceștia au îngrijorări cu privire la implementarea acestora, din cauza costurilor și a considerațiilor tehnice. Mercedes, Red Bull Powertrains și Honda sunt deschise să facă schimbările necesare, ceea ce va necesita unele modificări ale motorului, având în vedere raportul revizuit de energie de la aproape 50/50 la 60/40. Preocupările Ferrari sunt cele legate de separarea motorului cu ardere internă (ICE) de sistemele electrice auxiliare, Scuderia spunând că este împotriva includerii motorului ICE în cadrul autorizațiilor ADUO, dar Ferrari este în favoarea permiterii unor oportunități suplimentare de dezvoltare pe partea electrică.

  • Monaco Grand Prix, vineri, 05.06.2026 15:44

    FP1 result 1 Charles Leclerc Ferrari 1:13.978 2 Lewis Hamilton Ferrari 1:14.204 3 Max Verstappen Red Bull 1:14.491 4 Kimi Antonelli Mercedes 1:14.537 5 George Russell Mercedes 1:14.983 6 Lando Norris McLaren 1:15.291 7 Nico Hulkenberg Audi 1:15.343 8 Oscar Piastri McLaren 1:15.565 9 Gabriel Bortoleto Audi 1:15.750 10 Pierre Gasly Alpine 1:15.828 11 Alex Albon Williams 1:15.989 12 Carlos Sainz Williams 1:16.041 13 Isack Hadjar Red Bull 1:16.148 14 Sergio Perez Cadillac 1:16.170 15 Franco Colapinto Alpine 1:16.189 16 Oliver Bearman Haas 1:16.292 17 Esteban Ocon Haas 1:16.333 18 Arvid Lindblad Racing Bulls 1:16.389 19 Liam Lawson Racing Bulls 1:16.431 20 Fernando Alonso Aston Martin 1:16.678 21 Valtteri Bottas Cadillac 1:17.460 22 Lance Stroll Aston Martin 1:17.556

  • Vamos Fernando!, vineri, 05.06.2026 15:48

    https://youtu.be/Gg5dWoF0Xgc?si=KH9B5eRQ7ctjPfp4

  • Monaco Grand Prix, vineri, 05.06.2026 19:31

    Results from FP2 Pos Driver Team Time Diff 1 Lewis Hamilton Ferrari 1:13.026 2 Charles Leclerc Ferrari 1:13.137 +0.111 3 Max Verstappen Red Bull 1:13.194 +0.168 4 George Russell Mercedes 1:13.405 +0.379 5 Kimi Antonelli Mercedes 1:13.529 +0.503 6 Isack Hadjar Red Bull 1:14.087 +1.061 7 Oscar Piastri McLaren 1:14.088 +1.062 8 Nico Hulkenberg Audi 1:14.094 +1.068 9 Gabriel Bortoleto Audi 1:14.359 +1.333 10 Oliver Bearman Haas 1:14.456 +1.43 11 Pierre Gasly Alpine 1:14.497 +1.471 12 Carlos Sainz Williams 1:14.512 +1.486 13 Alex Albon Williams 1:14.600 +1.574 14 Arvid Lindblad Racing Bulls 1:14.748 +1.722 15 Franco Colapinto Alpine 1:14.758 +1.732 16 Liam Lawson Racing Bulls 1:14.785 +1.759 17 Esteban Ocon Haas 1:14.845 +1.819 18 Sergio Perez Cadillac 1:15.116 +2.09 19 Lando Norris McLaren 1:15.274 +2.248 20 Fernando Alonso Aston Martin 1:15.294 +2.268 21 Valtteri Bottas Cadillac 1:15.759 +2.733 22 Lance Stroll Aston Martin 1:16.174 +3.148

  • BBC Sport, vineri, 05.06.2026 19:34

    Adrian Newey va fi prezent în acest weekend în Monaco, punând capăt unei perioade de pauză de 3 luni. El a fost la prima cursă a anului, în Australia, dupa care n-a mai fost vazut in boxa Aston la niciun Mare Premiu.

  • TVE Noticias Deportivo, sâmbătă, 06.06.2026 14:07

    Fernando Alonso a criticat vehement mașinile hibrid și a afirmat că acestea nu au ce căuta pe un circuit de curse. Comentariile spaniolului au venit după antrenamentele de vineri de la Marele Premiu al Principatului Monaco. După sesiuni, pilotul Aston Martin a declarat că actuala generație de monoposturi de Formula 1 este cea mai slabă pe care a condus-o vreodată pe circuitul stradal din Principat. „Aceasta este probabil cea mai proastă generație de mașini pe care am condus-o vreodată la Monaco. Modul în care încarci bateria prin frânare și rulare liberă creează o mare inconstanță în frâna de motor. Uneori ai mai puțină frănă de motor, alteori mai multă, iar a treia oară deloc. Dacă bateria este plină, atunci nu încarci, pentru că bateria este plină. Așa că nu ai frânaă de motor. E ca și cum te-ar împinge. Pur și simplu, regulile sunt așa. Mașinile hibrid nu ar trebui să concureze, este atât de simplu. Acum generăm multă energie la frânare. Axul spate încarcă bateria în timpul frânării. În plus, există și aceste retrogradări de trepte, pe care trebuie să le coordonezi cu funcționarea motorului pentru a coborî la o treaptă inferioară. Anul acesta sunt multe lucruri noi care se situeaza departe de ce asteptari exista de la Formula unu.”

  • FanF1, sâmbătă, 06.06.2026 19:26

    F.....i mămăliga mă-sii de terorist! Cum și-a permis să termine în fața mai marelui pilot Crashtappen?

  • Attenzione!, duminică, 07.06.2026 09:05

    Romina Gingașu, soția boss-ului Ferrari, gest fără precedent pentru familia afectată de drona căzută în Galați! Prin intermediul fundației pe care o conduce a cumpărat un apartament în care să locuiască familia a cărei casă a fost grav avariată.

  • @Fan Fotbal, duminică, 07.06.2026 10:36

    Şi-un porc chior mai dă cu râtul într‑o ghindă.

  • @Fan Fotbal, duminică, 07.06.2026 10:56

    ....mai ales cand arătarea respectivă are la dispoziție singurul motor din actuala F1 situat cat se poate de clar in afara prevederilor regulamentare. Max verstappen a facut si face minuni cu un motor care n-are niciun fel de pedigree. Chiar si-un individ extrem de înghesuit 'lelectual precum esti a captat faptul ca RedBull Powertrains este o divizie complet neprihănită pentru cei din Milton Keynes.

  • FanF1, duminică, 07.06.2026 11:35

    Ironia te orbește pe de-a dreptul: cred că acum vezi negru (de la Mercedes) în fața ochilor, cursa trecută vedeai roșu (de la Ferrari-ul lui Hamilton) în fața ochilor. :)))

  • @Fan Fotbal, duminică, 07.06.2026 11:50

    Asimileaza ceva inainte de cursa, m-ai ales ca vreau, pe cat posibil, sa te dezvolti armonios pe-o disciplina care, fie vorba-ntre noi, nu-i de nasul tau.... Lighioana de Antonelli are sanse reduse sa intre primul in Sainte Devote. Cursa n-o castiga sigur.

  • 0.043, duminică, 07.06.2026 14:11

    https://youtu.be/C8CzHzSoxG8?si=DLaDs8McbDPf8FwZ

  • bobită, duminică, 07.06.2026 14:58

    Costel, am crezut, la un moment dat, când M-M-AI ales ca interlocutor când te-am rugat să-mi explici cum naiba încalcă Mercedes regulile.. Să n-o lungesc, M-AI lasat în ceaţă. Poate acum te apleci asupra chestiunii, MAI ales că te consideri competent în domeniu. PS - nu MAI faulta limba română.

  • FanF1, duminică, 07.06.2026 18:53

    Axinte, pupa-ți-aș tălpile câtă dreptate ai avut: "Lighioana de Antonelli are sanse reduse sa intre primul in Sainte Devote. Cursa n-o castiga sigur." :))) Hai, pune-ți vată cu Bitter suedez în nas, poate îți mai trece sângerarea! :))))

  • FanF1, duminică, 07.06.2026 18:55

    Și-ai mai avut dreptate când spuneai "celalalt identificat de multi ani ca fiind doar lest pentru competitivitate". :))))

  • Bixente, duminică, 07.06.2026 19:25

    Fraților nu mai suport Mă consider un om mort Pentru că nu mai rezist Din cauza acestui terorist Numai vise am acum în gând După cele 5 curse ale lui câștigate la rând Însă sunt vise ce nu încap Decât în ale unui bolnav la cap.