OFICIAL: Tesla Model S și Model X vor fi retrase din producție în acest an
Elon Musk, CEO-ul Tesla, a confirmat oficial că va retrage din producție două dintre modelele sale. Mai exact, Model S și Model X vor fi retrase din producție în primăvara acestui an.
Anul 2026 marchează un sfârșit de epocă pentru Tesla. În cadrul ultimei întâlniri cu investitorii mărcii, Elon Musk a confirmat că marca americană va pune capăt producției lui Model S și Model X în acest an. Cele două modele urmează să fie retrase din producție în cel de-al doilea trimestru din acest an și nu vor primi generații noi.
„A venit, practic, timpul să aducem la sfârșit programele Model S și X cu o concediere onorabilă”, a declarat Elon Musk. „Ne îndreptăm cu adevărat spre un viitor bazat pe autonomie”, a mai adăugat controversatul om de afaceri.

Tesla Model S și Model X sunt produse în prezent în statul California, la uzina Tesla din Fremont. Model S a fost lansat în 2012 și a primit o actualizare majoră în 2016. Model X și-a făcut apariția pe piață în 2015 și a primit actualizări importante spre sfârșitul anului trecut.
Odată cu retragerea din producție a lui Model S și Model X, gama Tesla va avea doar 3 modele: Model 3, Model Y și Cybertruck. Între timp, Tesla se pregătește să readapteze fabrica din Fremont pentru a produce roboți umanoizi.
via Motor1
-
Bălăceanca, joi, 29.01.2026 13:30
Tu ai cea mai mare notorietate pe etajul 2, aripa 'Telectualii Anonimi.
-
Dutz, joi, 29.01.2026 16:35
Parcă nu era gata cu gadgeturile… vezi foca obsedată, la asta m-am referit când am afirmat respectiva propoziție. Afirmație care evident te scoate din minți și nu-ți dă pace să dormi. Oricum îți meriți soarta de mediocru și pueril. ;) Deci, vine lista cu modele de “succes” BEV în 2025? Dar nu abureli de 2 lei cu creștere VS 2024 ci față de BP?
-
Dutz "noaptea NU bate vântul", joi, 29.01.2026 16:37
Prostul dacă nu e și fudul parcă nu e prost destul.
-
Dutz "s-a terminat cu electric, joi, 29.01.2026 16:41
Cred că a venit vremea să adopt un pseudonim nou.
Dutz, joi, 29.01.2026 23:08Ca orice focă care să respectă gândești cu voce tare, ca să nu faci ecou în căpuțul gol… da de acord, îți dăm voie ;)
-
Dutz, joi, 29.01.2026 16:43
Este ceva de noaptea minții ce face Tesla… adică aduci îmbunătățiri majore în urmă cu câteva luni și apoi oprești producția la model X!!! Dar nu-i bai, ne apucăm de roboți “umanoizi”. La ce și cum gândesc unii pe “aici”, eram sigur ca avem de mult și deja prea mulți. Îmi pare rău sa o spun dar Tesla (mai exact visătorul de Musk) parca-și dorește să aibă necazuri. Ugly truck este un dezastru iar model 3 se chinuie… practic au o mașină, un produs încă vandabil și anume Y-ul. Pe de altă parte BYD parcă produce seturi Lego plus ca au hibride. La BYD doar lăcomia îi mai poate “ucide”, cel puțin pentru moment.
-
Dutz "brânza trebuie cărată", joi, 29.01.2026 17:54
Musk trăiește pe gratis la tine în cap :)
Dutz, joi, 29.01.2026 23:09Mda, ai “scos” ceva profund, poi ce dreq să mai zici, hai pune boticul pe labe că-i bine ;)
-
dan_grc, joi, 29.01.2026 18:14
Eu cred ca divizia auto Tesla ( posibil nu și celelalte segmente, roboți, curse spațiale ) se va duce în jos în următorii ani, acum încă mai fac volum cu model Y și 3, dar nu va mai ține mult, concurența este din ce in ce mai bună și mai numeroasă, iar Elon e prea dus și nu mai are chef, nu mai merge cu spectacol pentru burse și promisiuni aberante .
-
Fast_and_Curious, joi, 29.01.2026 18:30
Tesla a pierdut in ultima luna 10% din valoarea actiunilor (oricum muuuuult prea mult supraevaluate). Doar astazi au pierdut 2,38%. Se sparge bula Tesla, si multi o sa-si dea pumni in oo ca l-au urmat pe musk ca oile.
-
Elon Musk, joi, 29.01.2026 19:58
Leneșul moare de drum lung și voi de grija celui mai bogat om din lume.
Dutz, joi, 29.01.2026 23:03La Tesla lucrează multi oameni ignorantule, lui Musk i se rupe și asta este clar prin tot ce face.
-
alex_cu_a_mic, joi, 29.01.2026 19:58
Taceti c-a promis Elon ca vor fi 2 milioane de robotaxiuri pe sosele pana la sfarsitul anului. 2 milioane la 40k bucata inseama 80 de miliarde doar din robotaxi. Plus inca vreo 2 milioane de masini normale in medie la 60k bucata mai inseamna inca 120 miliarde. Deci 200 de miliarde dintr-un ... FUM
Dutz, joi, 29.01.2026 23:06Poi nu mai fac robo-taxi… tocmai au schimbat 90% din concept. Din ce am înțeles va avea volan, pedale… deci condusul autonom este încă la secțiunea vise.
-
Dutz s-a terminat cu electrice, vineri, 30.01.2026 02:34
Na că s-a înfuriat prostul satului :))
-
@dan_grc, vineri, 30.01.2026 11:50
concurența este din ce in ce mai bună și mai numeroasă. bine zis. probabil si de aici, eu cel putin, resimt o scadere a atractivitatii oarbe pentru tesla. adica, de ce neaparat tesla (?!) cand si altii produc modele poate cel putin la fel de bune per total, daca nu chiar mult mai bune in anumite privinte si cu servicii colaterale care la tesla lipsesc cu desavarsire.
Citeste si
-
INDUSTRIE | duminică, 28 iunieJaguar Land Rover recheamă în service peste 250.500 de SUV-uri în SUA din cauza unei probleme la airbaguriLand Rover a lansat o campanie de rechemare în service care vizează 250.857 de SUV-uri, din cauza unei probleme care ar putea împiedica declanșarea airbagului șoferului în cazul unui accident. Citeste tot -
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieVolkswagen ia în calcul închiderea a 4 uzine și concedierea a până la 100.000 de angajațiVolkswagen analizează posibilitatea închiderii a 4 uzine din Germania și extinderea programului de restructurare până la aproximativ 100.000 de concedieri. Dacă planul va fi pus în aplicare, acesta ar reprezenta cea mai amplă reorganizare din istoria industriei auto. Citeste tot -
INDUSTRIE | sâmbătă, 27 iunieShelby F-150 Raptor R: 1.000 CP pentru cel mai popular pickup americanCompania Shelby tocmai a prezentat două versiuni modificate ale celui mai popular pick-up american. Varianta F-150 Baja Raptor dezvoltă 555 CP, în timp ce versiunea F-150 Raptor R dezvoltă 1.000 CP. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iuniePolestar nu va mai putea vinde mașini noi în SUA începând din 2027Polestar a anunțat că administrația președintelui Donald Trump obligă constructorul de automobile electrice să înceteze vânzarea de vehicule noi în Statele Unite începând cu anul 2027, pe fondul intensificării măsurilor adoptate de Washington împotriva automobilelor cu legături tehnologice cu China. Citeste tot -
INDUSTRIE | vineri, 26 iunieJD Power publică topul calității din industria auto: Ford, numărul 1 la mărcile de volumCelebrul institut american JD Power a publicat topul calității din industria auto. Pe prima poziție, la general, s-a clasat Porsche, dar Ford a fost numărul 1 la mărcile de volum. Citeste tot
O decizie înțeleaptă. Prea multă "notorietate" strică.