Prețuri noul BMW M2 xDrive în România: start de la 80.160 euro

Publicat vineri, 05.06.2026 12:29 de Tiberiu Safta

Noul BMW M2 xDrive este acum disponibil pentru comandă și în România. În țara noastră, noul model de performanță în versiunea cu tracțiune integrală propune un preț de pornire de 80.160 euro.

În urmă cu doar câteva zile, BMW a anunțat o nouă versiune pentru M2. Cel mai mic model de performanță al bavarezilor primește pentru prima dată sistemul de tracțiune integrală xDrive.

Această versiune este acum disponibilă și în România. Noua versiune cu tracțiune integrală a lui BMW M2 primește sub capotă un motor de 3.0 litri cu 6 cilindri în linie, care dezvoltă 480 de cai putere. Datorită tracțiunii integrale, BMW M2 xDrive accelerează mai rapid cu 0.3 secunde până la 100 km/h față de versiunea cu roți motrice spate.

De asemenea, noua versiune beneficiază și de noua tehnologie BMW M Ignite. Acesta introduce un sistem de pre-ardere în cameră care ajută la un consum mai mic de combustibil și face ca motorul să respecte noile norme de poluare Euro 7.

În România, noul BMW M2 xDrive are un preț de pornire de 80.162 euro cu TVA. Primele exemplare vor fi livrate de la sfârșitul verii.

via BMW

  • Mircea, vineri, 05.06.2026 14:45

    Pornire de la 80000 euro pentru o inutilitate cu 2 usi pentru cocalari... Pai la banii astia iei masina buna la multe, nu tigaie cu care ajungi in primul stalp pentru ca asa face reclama BMW la stabilitate. Masina pentru prosti care produc bani ilegal (de curand au fost furatevsi clonate cateva BMW-uri pemtru cocalari).

  • Seriff, vineri, 05.06.2026 16:12

    @Mircea, zi ca nu iti permiti, nu ca e inutila, sunt oameni care isi doresc masini sport, ramai la golf 4 variant.

  • Dutz, vineri, 05.06.2026 17:10

    Poi dacă Mircea nu poate și nu înțelege… asta este, restul sunt prosti, hoți, cocalari etc. Ce ne spui Mircea de cei care cheltuie 5.000 de euro pe un TV? Sunt la fel nu? Tu ești ultimul și singurul cinstit ;) Lăsând ironiile la o parte, este un preț semnificativ, deci doooar pentru cine banii nu sunt în nici un caz un criteriu de selecție. Din ce văd pe lista de comportament care le livrăm la San Luis Potosi, se produc aprox. 20/zi. Deci unii pot și vor :) Mie personal nu-mi place cum arată așa că mai stau cu vechiul până când probabil găsesc un Z4 de la o “bătrânică” :)

  • petre dancus, vineri, 05.06.2026 18:24

    jențile îs tare faine

  • Mircea, vineri, 05.06.2026 23:55

    Am dat 90000 pe un XC90 PHEV. Foarte confortabil, intru cu el prin locuri prin care panarama asta ar ramane fara roti :)) Merg fara galagie prin oras, nu fac liniute, copilul e foarte incantat ca incap in portbagaj multe jucarii, biciclete si multe altele. Am o pozitie la volan excelenta si vad peste panaramele astea de tigai BMW. Deci la 90000 eu am masina. Tigaia asta la 80000 e penibila. Inutilitate pentru cocalari obositi.

  • @Dutz, sâmbătă, 06.06.2026 00:09

    https://youtu.be/eOFDbv68oqg?si=rQ5ArbrDb93eQZyj Asa arata un M2 adevarat :)) Si acolo le e locul!

  • Vali, sâmbătă, 06.06.2026 00:15

    Urmeaza sa il vedem asa: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1024424786454122&id=NurburgringNowOfficial

  • @Mirciulică, sâmbătă, 06.06.2026 10:01

    Chiar este @Mihăiță atât de contagios încât ai preluat integral disertația sa?

  • @Vali, sâmbătă, 06.06.2026 12:08

    Sunteți tripleți?

  • Vali, duminică, 07.06.2026 00:01

    Pentru soferi adevarati: https://youtu.be/wSFSYWBJ7pc?si=OCWeSpxulAFcG8ye Numa' unu si unu. Astia oare sunt tripleti? Sau toti prostii iau BMW si se cred drifteri :)) Cand handicapatii se uita la reclame si cred ca pot face si ei la fel, asigurarile cresc rapid. Astia care va tot dati like, sa va si pupati intre voi.

  • ., luni, 08.06.2026 14:16

    Asa e Mirciulica probabil si tu in cap ai jucarii si biciclete,dar masini adevarate niciodata.Sa vezi ce fericit o sa fie copilul cind o sa stai numai in service, hater de 2 lei.