Subaru nu renunță la transmisia manuală: anunță 3 modele noi

Publicat luni, 08.06.2026 13:19 de Tiberiu Safta

Subaru a anunțat că va lansa 3 modele noi cu transmisie manuală în viitorul apropiat. Printre noile modele se numără versiuni noi pentru WRX și BRZ, iar al treilea model va fi un hatchback nou.

Constructorul japonez este printre puținele mărci care oferă cutii de viteze manuale pentru actualele sale modele. În cadrul unei curse de anduranță găzduite pe circuitul Fuji Speedway din Japonia, Subaru a anunțat 3 modele noi care vor avea transmisie manuală.

Pentru asta, marca niponă a publicat o imagine oficială cu 3 modele noi ascunse sub camuflaj. Unele dintre noile modele vor fi, de fapt, versiuni noi ale unor modele existente, însă cel de-al 3-lea model ar urma să fie complet nou.

„Obiectivul nostru este să facem mașini de care te poți bucura într-un mod mai casual”, a declarat Tetsuro Fujinuki, directorul de tehnologie al mărcii.

Primul model va fi o nouă versiune a lui Subaru WRX. Conform informațiilor apărute în presa japoneză, noua versiune a lui WRX va avea transmisia manuală TY85 preluată de la modele Subaru STI din trecut. Nu se știe dacă noua versiune a lui Subaru WRX va fi într-adevăr un model STI.

Cel de-al doilea model nou va fi o nouă versiune a modelului BRZ. Se pare că noua versiune va fi succesorul lui Subaru BRZ STY Sport Type RA, un model vândut exclusiv în Japonia și lansat anul trecut. Succesorul acestui model va avea o greutate mai mică și se va pune mai mult accent pe plăcerea la condus în loc de creșterea puterii motorului.

La final, cel de-al 3-lea model nou se anunță a fi cel mai interesant. Potrivit celor de la Subaru, acesta va fi un hatchback cu transmisie manuală și va fi o „mașină de bază accesibilă”. Mai multe detalii despre acest model nu au fost făcute publice până acum.

via Motor1

  • Cutia manuala, luni, 08.06.2026 14:08

    Visul oricarui cumparator in 2026.

  • Kap, luni, 08.06.2026 14:44

    Probabil e greu de priceput condusul cu manuală pentru cineva fără experiențe cu mașinile clasice (benzină cu manuală) al cărui vis în viață e frecatul cât mai mult al mașinii mai ales prin aglomerația urbană sau prin ambuteiajele zonelor populare, după care să generalizeze tâmp la toată suflarea șoferilor.

  • Dutz, marţi, 09.06.2026 06:10

    Cutia manuală (în afară de câteva excepții) nu mai are nici un sens. Am făcut peste 400.000 de km cu cutii de viteze manuale (încă mai am o vechitură cu așa ceva), dar de ce să mai faci nou cu transmisie manuală?

  • Kap, marţi, 09.06.2026 10:36

    1. Cuplate la motoare mici aspirate - permit exploatarea la limită pentru a face depășirile în siguranță, mai ales unde relieful e și el o provocare (în rampă); 2. Costuri mai mici (diferență 1600 euro la Dacia și Skoda) - poate la Volvo sau Honda nu contează, că sunt oricum scumpe ca porcul, dar când diferența crește spre 10%, la mașini mai ieftine contează; 3. Fiabilitate - sunt mai simple și nu includ senzori; 4. Permit o exploatare mai bună mai ales în condiții anormale. Un mic exemplu: se poate face balans cu automata pentru a ieși din zăpadă sau noroi? De la bordul SUV-oiului (electric poate) cu sute de cai frecat în Bucureștiul paralizat, pe A2 la Mamaia și pe blocata vale a Prahovei pare învechită manuala, știu. Dar în multe cazuri și pentru mulți șoferi nu e doar mai bună, ci esențială. 5. De plăcerea condusului nu mai spun, p-asta o intuiește chiar și puștanul care vrea bemweu.

  • @Kap, marţi, 09.06.2026 11:31

    da, automata nu face balans, manuala face, dar cu pretul uzurii ambreiajului. insa balansarea in zapada nu e un selling point, nici macar pentru manuale. 0,5-1 kg de nisip daca ai la tine iarna intr-o cutie, iesi garantat din orice inzapezeala. sau si mai comod, iei un pres de picioare de la ikea/dedeman de 7 lei, din pasla, il tai pe lungime la dimensiunea latimii anvelopelor si il ai in portbagaj mereu. manuala este anacronica, mai buna in niciun caz nu este, esentiala nici atat, dovada ca este o solutie muribunda, care nu se mai vinde decat in numere foarte mici, chiar insignifiante pe multe piete. este doar mai ieftina per total si inca potrivita pentru masinile ieftine sau comerciale, unde confortul este pe ultimul loc. insa marea problema a manualei este ca lumea nu mai vrea ieftineala si este dispusa sa plateasca in plus pentru confort, inclusiv pentru cheltuiala adiacenta pentru intretinerea specifica a unei automate, care da, este mai complexa si mai costisitoare decat o manuala. cat despre cei care cauta placerea la mestecatul in viteze, aia a ramas o nisa de clienti foarte ingusta in prezent. lumea cauta utilitate si confort, nu cauta placere in frecatul unui bat.

  • Kap, marţi, 09.06.2026 15:11

    Și la noroi cum e? Tot cu sare? Pentru oamenii din afara aglomerărilor (urbane) pot exista foarte multe ocazii și zone de unde fără manuală noroiul învinge chiar și cauciucurile bune de iarnă. Faptul că alegerile clienților s-au manelizat către percepții subiective în detrimentul considerațiilor tehnice este într-adevăr o observație utilă celor de la marketing. Eu am încercat să răspund obiectiv când și cum e manuala de ajutor. Altfel, turma e liberă să facă rate la SUV-ulețe ”urbane” automate (electrice, de ce nu) întru bifarea clișeelor comodului modern.

  • @Kap, miercuri, 10.06.2026 11:36

    Hai ca ai luat-o rau de tot pe aratura, de aia ai si ajuns in noroi. Ce sa caute un om normal in noroi? Tot o dai cu extreme din astea ca sa iti cauti argumente. De moduri ale cutiei automate n-ai auzit se pare. Sunt multe suv-uri chiar si fara pretentii de off-road cu mod Mud/Sand pe cutia de viteze, care bate saracia aia de cutie manuala la fundul gol. Las-o asa, am inteles ideea ta. Toti au devenit cocalari si manelisti ca nu isi mai iau manuale. Deci, e ca tine, orice sofer care doreste un plus de confort si siguranta este bineinteles un manelist cliseic, manevrat de marketing fiindca isi ia automata in loc de un low-cost cu manuala, cu care sa mearga doar pe drumuri mereu pustii si in niciun caz sa nu calce vreodata prin orase, pe A2 sau V.Prahovei ca se manelizeaza instant. Am un prieten pasionat de marcile de lux, si-a luat recent un Maserati Ghibli, evident cu automata ca doar asa e disponibil, sh dar intr-o stare exceptionala si la un pret foarte bun, clar trebuie sa fie un manelist. Numai tu esti un cunoscator rafinat, exclusivist si deasupra tuturor si esti atat de special incat nu faci parte din turma, din nicio turma. Te agiti in trafic cu batul in mana ca un rafinat ce esti, in cautarea unor placeri ascunse, doar de putini stiute, rezervate acelor alesi care tureaza in 6000 rpm aspirate mici lesinate in trepta 2 ca sa le iasa depasirea, in timp ce te shushui cu gratie pe cocalarii aia din hibride sau electrice, care nu dispun de batul si pedala placerii. Ai ajuns rau Kap. Priveste-te in oglinda sa-ti vezi narcisismul si insingurarea.

  • Kap, miercuri, 10.06.2026 14:59

    Cine nu pricepe de unde a pornit discuția, ce exemple am dat și de ce ori mai citește comentariile în ordine ori își tratează analfabetismul funcțional. Pare că parvenitului modern nu-i ajunge confortul, vrea și validarea turmei pentru alegerile sale, pe care nu le poate explica prin argumente ci doar prin mimarea gloatei. Și cum în diareea de mai sus nu se distinge nici un argument, rămâne doar să-și ”repereze onoarea” ciufulită de ironiile mele prin atac la persoană, de parcă am interzis eu vreunui ”trend-follower” să facă rate la ce fier de călcat automat/electric dorește. PS Când ambuteiajele previzibile din anumite zone îi taxează ore întregi din timpul liber, un om se adaptează și schimbă (destinațiile sau ruta sau mijlocul de transport) data viitoare. Altul adaptează noua mașină la aglomerație cu automată și mai și semnalizează că ”așa trebuie”, că trebuie admirat pentru tigaia și mai scumpă.