Hyundai: varianta break a lui i30 nu va avea un succesor
Hyundai nu va produce o generație nouă pentru varianta break a lui i30. Odată cu retragerea din producție a lui i30 break, marca sud-coreeană nu va mai avea în gamă niciun astfel de model.
Segmentul break-urilor a început să se micșoreze semnificativ în ultimii ani. Din această cauză, unii producători deja se gândesc să renunțe la aceste modele practice din cauza cererii din ce în ce mai scăzute. Un exemplu în acest sens este Volvo, care este pe cale să renunțe definitiv la break-uri odată cu retragerea din producție a lui V60.
Acum, o altă marcă importantă este gata să renunțe la acest tip de caroserie. Hyundai are în prezent un singur break în gamă, fiind vorba de i30 Wagon. Această variantă ar urma să nu mai fie reînnoită odată cu lansarea unui nou facelift, al treilea din această generație lansată în 2017.
Într-un interviu pentru presa britanică, Xavier Martinet, președintele și CEO-ul Hyundai Motor Europe, a precizat că break-urile nu mai reprezintă o prioritate pentru marca sud-coreeană.
„Există un motiv pentru care nu vorbim atât de mult de break-uri – cererea nu crește în acest segment”, a spus Martinet. „Modelul i30 este un vehicul care, istoric vorbind, a fost de cele mai multe ori un vehicul de flotă, unde prețul este adesea mic, iar profiturile nu sunt atât de mari”, a mai spus șeful filialei europene a mărcii.
Același Xavier Martinet a mai spus că clienții Hyundai din SUA și China au început să aleagă SUV-uri și crossovere în locul modelelor break. Oficialul spune că SUV-urile au tendința să genereze mai mulți bani decât break-urile.
„Încerci să aloci investiția ta și resursele de cercetare și dezvoltare către proiecte care au cel mai mult sens. În acest moment există o cerere, dar nu foarte mare, așa că nu se justifică”, a mai spus Xavier Martinet.
via Carscoops




