Vânzările de mașini noi, creștere de peste 3% în Europa, în luna mai

Publicat marţi, 23.06.2026 13:28 de Tiberiu Safta

Vânzările de mașini noi au crescut cu peste 3% în luna mai, potrivit noilor date ale Asociației Constructorilor Europeni de Automobile. În același timp, europenii au cumpărat mai multe mașini și în primele 5 luni.

În luna mai, europenii au cumpărat 1.152.523 de mașini noi, potrivit datelor Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). Acest număr include atât statele membre ale Uniunii Europene, cât și cele membre EFTA și Marea Britanie. Asta înseamnă o creștere de 3.6% comparativ cu luna mai a anului trecut.

Așa cum ne-am obișnuit de ceva vreme, cele mai vândute mașini au fost cele cu motor hibrid. În luna mai au fost vândute 409.006 mașini cu acest tip de motor, mai multe cu 8.2% față de mai 2025. Pe locul 2 în preferințele europenilor au fost mașinile electrice, cu 268.487 de mașini vândute în ultima lună a primăverii (+39.1%).

Urmează mașinile cu motoare pe benzină, vândute în 250.097 de unități, mai puține cu 19.1% față de mai 2025. Vehiculele cu motoare PHEV au fost vândute în 123.339 de exemplare (+13.2%), iar mașinile cu motoare diesel au fost comercializate în 73.841 de unități (-19%).

Raportat la primele 5 luni, europenii au cumpărat 5.824.814 mașini noi, adică mai multe cu 4.5% față de aceeași perioadă din 2025. Și aici mașinile hibride au fost în topul preferințelor, cu peste 2.1 milioane de unități vândute (+11.1%). În această perioadă au fost vândute 1.2 milioane de mașini electrice (+31.2%), 1.29 milioane de mașini cu motoare pe benzină (-17%), peste 594.000 de mașini cu motoare PHEV (+25%) și 384.000 de mașini cu motoare diesel (-17.1%).

Referitor la producători, Grupul Volkswagen este pe primul loc, cu 300.299 de mașini vândute în luna mai, o scădere de 3%. În primele 5 luni, grupul german a comercializat 1.501.669 de mașini noi, mai multe cu 1%.

Pe locul 2 este Stellantis, cu 164.958 de mașini vândute în mai (-2.3%), respectiv 905.444 de vehicule comercializate în primele 5 luni (+5.3%). Locul 3 este ocupat de Grupul Renault cu 110.124 de mașini vândute în mai (-1%) și 535.295 de vehicule comercializate în primele 5 luni (-5.4%).

În luna mai, Dacia a vândut 47.690 de mașini în Europa (-3.3%), iar în primele 5 luni a comercializat 218.392 de vehicule (-12.4%).

via ACEA

  • Dutz, marţi, 23.06.2026 14:19

    E fix cum am prezis eu, TOTUL se adeverește. Gata, s-a terminat cu electricele, cine a vrut să-și ia gadget și-a luat deja.

  • zarnesteanu, marţi, 23.06.2026 15:23

    Este imbucurator ca trendul masinior PUR electrice este crescator. Pentru mine cel mai important acum este sa am de unde alege cand imi voi schimba masinile (nu prea curand). Sa ai o oferta de masini cu un design placut, performante si la un pret rezonabil. Daca producatorii considera ca va fi fezabil sa produca si benzinare/motorina, be it. Nu e treaba mea. In week end am scos CLK-ul prima data anul asta. Am un traseu la mine in sat pe care il fac uneori cu nevasta pur si simplu pentru simpla placere de a conduce si a fi doar cu ea. O seara linistita, la viteza legala, cu lume care se plimba pe strazi, la terase, e absolut relaxant. Imi place la nebunie sa ma gust aglomeratia din jur, agitatia strazii, soarele care apune, si soseaua pe malul apei, cu case superbe, pe care nu mi le voi permite niciodata :) Uneori mai dai peste un concert in aer liber cu vreo trupa locala si totul e perfect:) Imi dau seama cat de inutila e toata discutia asta aprinsa ICE vs EV, mai ales aici pe site, intre noi. E fantastic sa-ti iei masina care iti place, pentru ceea ce iti trebuie si sa te bucuri de ea. Restul e cancan.