Viitoarele modele electrice Land Rover vor fi mai scumpe decât modelele termice
Grupul JLR, care deține mărcile Jaguar și Land Rover, a anunțat că viitoarele sale modele electrice vor fi mai scumpe decât cele cu motoare termice. Grupul britanic va lansa 5 modele electrice noi în următorii 2 ani.
Una din provocările producătorilor în această perioadă de tranziție către mașinile electrice este paritatea de preț între un model electric și un model echivalent cu motor termic. Cu alte cuvinte, mașina electrică să aibă același preț ca o mașină termică.
De mai mulți ani, majoritatea producătorilor încearcă să ajungă la această paritate de prețuri, însă pentru unii mai este încă mult timp până se va ajunge în această situație.
Grupul JLR este unul dintre producătorii care nu vor ajunge la paritate de prețuri prea curând. Oficialii grupului britanic tocmai au anunțat că viitoarele modele electrice vor avea prețuri de achiziție mai mari decât modelele echivalente cu motoare termice.
Motivul din spatele acestei strategii pe care o va adopta JLR este acela că un model electric ar fi în teorie mai bun decât un model cu motor termic.
„Încercăm să mergem împotriva trendului din piață”, a spus Leonard Hoornik, directorul comercial al grupului. „Treaba noastră este să explicăm clienților că cel mai bun Range Rover de până acum are o baterie și un sistem de propulsie electric”, a mai adăugat acesta.
Grupul JLR își propune să lanseze 5 modele electrice noi în următorii 2 ani. Printre noile modele se numără Jaguar Type 01 și Range Rover Electric. De asemenea, va exista și un Defender electric.
via Automotive News Europe (înreg.)





Să mănânce și indienii o pâine mai albă, de parcă nu ar avea deja un adaos comercial enorm. Plus că fac magareli precum cu Defender: au luat sasiul si suspensia de pe cel mai ieftin model din gama, Disco, i-au pus haine noi, interior mai ieftin cu suruburi la vedere ca sa para "tough", motor BMW,...si îl vând la pret de G-Klasse AMG, dar facut în Slovacia la pret redus. În timp ce calitatea e renumită, dar nu în sens pozitiv.