Tehnologie

4.0

Leapmotor B05 nu vine (momentan) cu o cheie fizică. Ai un card pe care îl pui la oglinda de pe ușa șoferului pentru a descuia/încuia mașina. Totodată, dacă vrei să pleci la drum, trebuie să poziționezi cardul în zona de încărcare wireless pentru telefon.

Că tot am menționat de această zonă, telefonul se poate încărca cu o putere de 50W. Din fericire, ai fante de răcire ca telefonul tău să nu se supraîncălzească atunci când încarci.

Instrumentarul de bord este complet digital și are 8.8 inch, iar în stânga șoferului există o zonă cu senzori care monitorizează nivelul de atenție al celui de la volan.

Sistemul multimedia are un ecran de 14.6 inch. Grafica este bună, sistemul se mișcă bine, dar interfața nu este cea mai prietenoasă cu pasagerii. Din fericire, există o zonă cu scurtături de unde poți acționa anumite funcții ceva mai rapid.

Sistemul audio este realizat „in-house” de cei de la Leapmotor și vine cu 12 difuzoare. Ai parte de pompă de căldură și conexiune wireless la Apple CarPlay și Android Auto.

În habitaclu poți alege din 64 de culori pentru iluminarea ambientală. Reglarea oglinzilor laterale se realizează prin intermediul butoanelor de pe volan, după ce intri într-un meniu specific din sistemul multimedia.

  • nsrei, marţi, 23.06.2026 11:20

    mise pare mie dar daca nici asta nu i rotunjoara nu stiu ce sa zic. mai ma gandesc si va transmit gandurile mele mai incolo. Macar pretul pare bun, bateria rezonabila si puterea la fel. Sper ca pe viitor sa vedem o colaborare Stelantis-Leapmotor, fiindca actual modelele stelantis sunt PRAF la capitolele masini electrice. De fapt nu stiu cat va fi colaborare, cat rebranduire directa a modelelor leapmotor sub sigla Peugeot sau Fiat, parca citisem ceva pe undeva

  • un cetatean, marţi, 23.06.2026 11:25

    Spatele de Porsche este de bun augur, cum sta bine unei marci chinezesti, cu olecuta de faruri de Golf 8, dar e ieftin domnule, cemai vrei romane la banii astia ?

  • @cetatean, marţi, 23.06.2026 11:32

    macar o suspensie de porsche sa fi avut ca sa nu fiu carcotas. Dar si asa, am descoperit ca modelul rebranduit va fi Opel , asadar nemtii vor cumpara Opel fabricat in Spania pe platforma chinezeasca. Bineinteles eu daca as fi patriot cum avem noi dacii liberi as cumpara doar Dacia fabricat in Romania ori daca as fi neamt doar Opel hergestellt in Deutschland. Noroc ca nu sunt

  • zarnesteanu, marţi, 23.06.2026 15:46

    O masina absolut banala care copiaza elemente de design de la europeni (VW & Porsche) pentru a intra subliminal in constientul cumparatorilor, cu consecinte catastrofale. Chinezii stiu foarte bine ca nu sunt bineveniti nicaieri in lume si folosesc orice cal troian au la indemana pentru a intra pe piata. Productie locala, design copiat, preturi de dumping (ca si coreenii la inceputuri). Dupa ce vor prinde un pic de cheag, vor incepe pretentiile si preturile nesimtite. Din pacate intre timp vor decima producatorii locali, si vor sfarsi prin a le cumpara produsele exact la preturile la care astazi strambam din nas.