
Renault Koleos
Colosul din Hexagon
A doua generație a lui Renault Koleos a fost prezentată în premieră în toamna anului 2016. Între timp, francezii au adus o serie de îmbunătățiri SUV-ului de segment D, majoritatea fiind strâns legate de confortul celui de la volan și de siguranța ocupanților.
În ceea ce privește designul, francezii sunt încrezători în stilul lui Koleos, motiv pentru care nu au pregătit modificări la nivel exterior. În România, cel mai mare SUV din gama constructorului francez este disponibil exclusiv cu o motorizare diesel de 2.0 litri care poate fi comandată atât în variantă 4x2, cât și în versiune 4x4.
În cadrul testului vom analiza punctele forte și cele slabe ale versiunii 175 dCi 4x4 xTronic în varianta de echipare de top Intens.
Citeste si
-
4.5/5Am testat noul Volkswagen Touareg Final Edition. Această ediție finală este, dacă vrei, cântecul de lebădă al unui reper în segmentul SUV-urilor. Ți-am pregătit și un video. Citeste tot -
4.1/5Automarket a zburat la Frankfurt, pentru testele internaționale cu cel mai nou model Leapmotor. Este vorba despre B05, un hatchback de segment C, cu siluetă de coupe, reprezentând cel mai sportiv model din gamă. Am pregătit pentru tine și o prezentare video cu Leapmotor B05. Citeste tot -
4.4/5Am călătorit la Barcelona pentru a conduce noul Renault 4 Plein Sud. În traducere liberă, versiunea cu plafon retractabil, din pânză, a lui Renault 4. Avem pentru tine și un video Citeste tot -
4.1/5Skoda Octavia a ajuns să fie una dintre cele mai iubite mașini din țara noastră, iar noi am testat generația a patra, în variantă facelift, cu o motorizare la fel de apreciată, 2.0 TDI. Da, adică un diesel, care pare deja un unicorn în industria auto. Desigur, ți-am pregătit și o prezentare video. Citeste tot -
4.2/5Chery Tiggo 8 este unul dintre cele mai accesibile SUV-uri plug-in hybrid cu 7 locuri. Află din rândurile următoare cum se simte de la volan modelul chinezesc, dar, înainte, îți propunem să urmărești clipul pe care ți l-am pregătit cu mașina noastră de test. Citeste tot
-
dan_grc, luni, 18.03.2019 13:29
Cel mai rar SUV de la noi, sunt șanse mai mari să văd un Cullinan.
-
adi_10, luni, 18.03.2019 13:50
Daca am ajuns sa dam 40.000 euro pe un Renault...ce mai e de zis, au innebunit salcamii. Iar daca eu zic asta, proprietar de Laguna, e grav. Macar de oferea la banii astia un mild-hybrid mai intelegeam.
-
Edikkk, luni, 18.03.2019 14:05
Dle Adi preţul Renault este foarte bun !!! Comparaţi cu Audi Q5, dacă nu Q7 sau BMW X7 !!
-
cornel.socariciu, luni, 18.03.2019 14:16
@Gabi Mulțumim. Am corectat și în fișa tehnică.
-
adi_10, luni, 18.03.2019 14:47
@Edikkk - pai daca pt tine un Q7 este egal cu un Koleos...e treaba ta. Daca te referi la faptul ca un Q7 ajunge la 80.000 euro in concluzie e f scump da, ai dreptate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dam 40k de euro pe un renault...EVER
-
assur, luni, 18.03.2019 15:16
Fiecare producator auto cu politica lui tarifara, fiecare cumparator e liber sa faca ce vrea cu banii lui. De ce nu ar cere Renault 40K pe Koleos cand Hyundai cere pe Santa Fe 50K ?
-
hazard, luni, 18.03.2019 15:58
esec dupa esec! Bravo Renault! CVT-ul e cireasa de pe tort.
-
xxx, luni, 18.03.2019 16:00
Intrebare: si ce are asa extraordinar Santa Fe fata de Koleos? de 10 000€
-
Meteorologogu, luni, 18.03.2019 16:29
CVT-ul este toroidal sau solutia clasica pe "curele" ? In oras CVT-ul este minunat dar atunci nu-si are rost integrala ... zic si eu ... deci o solutie "trendy" de luat banii fraierilor :)
-
adi_10, luni, 18.03.2019 17:26
@Assur - treaba este mult mai complicata si nu face sens sa discutam aici. Pe scurt, se stie ca exista un "agreement" intre companii in a ridica preturile la TOATE autoturismele (procentual ) astfel incat ei sa castige mai mult iar noi sa platim mai mult. adica in loc ca un Q7 sa coste 50.000 de euro si un Koleos 25.000 de euro, ei se inteleg (toti nu doar Audi si Renault sper ca s-a inteles) si Q7 ridica pretul 80.000 si Renault la 40.000. asa toti au de castigat, pierd doar fraierii (adica noi). saptamana trecuta cei de la autoliv (firma de centuri ) au primit amenda de cateva sute de milioane euro pt ca au facut genul asta de intelegere cu o companie din Japonia, pt a marii ambele pretul cu nu stiu cat la suta. e o practica veche cam in toate domeniile;).
-
assur, luni, 18.03.2019 18:01
@adi_10 Nimeni nu fabrica autovehicule doar de placere, trebuie sa castige si bani din asta. Exista o tendinta crestere a preturilor in functie de clasa masinii, asa cum ai zis, de asta si dispar monovolumele pentru a fi inlocuite de pretinse SUV-uri, de fapt aceleasi masini cu exterior diferit plus doua trei chestii electronice, unele utile, unele nu prea, ca sa justifice saltul de 25% la pret. Pe scurt, o masina de gabaritul asta cu un nivel de echipare OK se invarte pe la toti producatorii la vreo 40K, indiferent ce scrie pe emblema. Exceptie, viitorul Duster 7 locuri dar care va fi iar penalizat la Euroncap ca sa nu tulbure prea mult piata. PS. prefer expresia in limba romana "are sens" in locul variantei traduse din engleza "face sens".
-
vv, marţi, 19.03.2019 08:31
In 2017 la aceeasi masina ati dat 4,2 acum 4, acum e zgomotoasa care din cele 2 teste reflecta realitatea?
-
StM, marţi, 19.03.2019 09:51
As introduce si Ford Edge in comparatie. Cel putin calitativ si ca nivel de zgomot e cu mult, mult mai bun decat Koleos, ceea ce e pacat. De ce s-au zgarcit cu materialele fonoabsorbante chiar nu pricep...
-
adi_10, marţi, 19.03.2019 10:08
@assur - voiam doar sa subliniez faptul ca in domeniul auto profiturile sunt mult mai mari raportate la alte domenii de productie si asta din cauza sau datorita, depinde de ce parte a baricadei esti, acelor intelegeri si politici la nivel macro de care spuneam. in rest fiecare e liber sa faca ce vrea si sa plateasca pe o masina cat crede.
-
mm, marţi, 19.03.2019 12:36
kaleos=samsung qm5, eu zic ca merita sa investesti intr-o sigla si sa incerci s-o vinzi sub marca proprie
-
ccmax, miercuri, 20.03.2019 10:12
"iar în torpedou intră o poșetă de damă" - sa vedeti voi cate scandaluri conjugale vor fi provocate de acesta afirmatie.... :)))
Vedeti ca in text este trecut 538 litti si in fisa de dupa textul review-ului este trecu 498 litri la volumul portbagajului. Sau nu e totuna cu "volumul de incarcare"?